Drobečková navigace

Události, akce > Turistické zajímavosti

Turistické zajímavosti

Přírodní památky

Barborka, Bralová, Břestecká skála, Budačina, Drážov, Ježovský lom, Kamenec, Kazatelna, Komínky, Koukolky, Kozel, Máchova dolina, Makovica, Maršava, Medlovický lom, Nazaret, Včelín

Větrný mlýn ve Velkých TěšanechTesany mlýn

Je dřevěná dvoupatrová stavba se sedlovou střechou, zavěšená na konstrukci z trámů. Základ stavby tvoří kříž, do nějž je nasazen středový vertikální sloup „otec“, podepřený čtyřmi vzpěrami.
Pod podlahou prvního patra je na středovém sloupu zavěšeno „sedlo“ z trámů, jehož pomocí se celý mlýn otáčí podle směru větru. V prvním patře je moučnice se síty, na něž padá rozemleté zrno z mlýnských kamenů v druhém patře. Vrchní kámen se otáčí pomocí palečného kola na větrných lopat. Horní část mlýna, kde jsou kameny a násypka pro zrno se nazývá „zanáška“. K mlýnu patří také tzv. „šalanda“ místnost pro mlynáře a mleče. Podle požadované kvality mouky se zrno přemýlalo i několikrát. Pytle se zrnem a mouka se do zanášky vynášely po schodech. K otáčení mlýnem sloužil trámec, dosahující k zemi, později se používal hever nebo žentour. Mlýn se natáčel po větru tak, aby hřídel větrných lopat stála kolmo na směr větru. Síle větru se přizpůsoboval také počet „plachet“ na lopatách.

Kudlovská dolina

Kudlovská dolina

je oblíbeným a tradičním rekreačním zázemím pro obyvatele tří okresů Zlínského kraje. Lesní osada je vzdálena cca 15 km od větších okolních měst, jako jsou Kroměříž, Otrokovice a Uherské Hradiště.

Sportovní areál založil ve 30. letech minulého století Antonín Rozsypal, jenž za války zahynul v koncentračním táboře Mauthausen a kterého připomíná pamětní deska v nedalekém chráněném skalním útvaru Budačina.

Kudlovská dolina sloužila široké veřejnosti z celého kraje už dávno v minulosti. Rekreační chaty doplňoval bazén, jehož základní kámen byl položen v roce 1935. Po znárodnění v roce 1948 areál provozovala zlínská firma Svit, která zde pořádala ozdravné pobyty svých zaměstnanců a také školy v přírodě pro děti. Po roce 1989 bylo středisko vráceno rodině zakladatele. Fungovalo až do konce roku 2006, kdy byl provoz zastaven. V červnu roku 2007 pak areál koupila společnost Ranč Kostelany.

Králův stůlkrálův stůl

Asi 4 km od obce Modrá ve směru na Bunč se nachází kámen zvaný Králův stůl, který jitřil a dosud jitří fantazii mnoha badatelů.
Králův stůl je blokem hrubozrnného pískovce spojovaný pověstí s panovníky Velkomoravské říše. Byl skutečně opracován a bývá považován za megalitický dolmen, užívaný při slunovratu, či místo, kde se dříve vybíralo mýto, což potvrzují zápisy z roku 1228 a dle pověstí na něm spočinul král Přemysl Otakar I.

Králův stůl.jpgV současné době je Králův stůl opět v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt více odpovědí na otázky skutečného původu a účelu této památky. Dosavadním průzkumem byla potvrzena předhistorická úprava terénu a umělé usazení kamene. Záhadou a faktem však zůstává, že u pískovcového Králova stolu vám přestane fungovat kompas.

Archeoskanzen v Mokré
Archeoskanzen v Mokré

Vlčák původně panská hospoda
Vlčák původně panská hospoda


Kaple Svaté Barbory

Kaple Svaté Barbory


Jakůbek kostel
Jakůbek kostel


Buchlov středověký hrad
Buchlov středověký hrad


Cimburk zřícenina hradu
Cimburk zřícenina hradu


Osvětimanské skály

Osvětimanské skály


Zbojník skalní útvar
Zbojník skalní útvar


TABARKY
TABARKY


Zikmundova skála u Osvětiman skalní útvar
Zikmundova skála u Osvětiman skalní útvar


Záskalí lesní rezervace
Záskalí lesní rezervace


U zabitého pomníček

U zabitého pomníček

Studánky v mikroregionu Chřiby

Kubitova studánka
Kubitova studánka

Zuzčina studánka
Zuzčina studánka

studánka U lvích hlav
studánka U lvích hlav

 

Zlacká studánka
Zlacká studánka

studánka U mísy
studánka U mísy